Çözümler - ÜNİVERSİTELER

 

   Okullarda (kampüse ve binalara) giriş ve çıkış denetimi yapılarak yetkisiz veya istenmeyen kişilerin girişi engellenmektedir. Binaların ve/veya kampusun girişlerine yerleştirilen turnikelerde otomatik olarak giriş yetkisi sınanmakta, ve yetki verilmiş ise geçişine izin verilmektedir. Herhangi bir kişinin giriş yetkisi istenildiği anda kaldırılabilmekte, bilgisayar vasıtasıyla tüm sisteme bildirilmektedir. Kişilerin, sadece belirli alanlara giriş yapabilmesi (alan sınırlaması) ve belirli saatlerde giriş yapabilmesi (zaman sınırlaması) mümkündür. Alan ve zaman kontrolü yetkili tarafından istendiğinde bilgisayardan değiştirilebilmektedir.

   Okul içinde ikincil güvenlik alanları (örnek: laboratuarlar) ayni kart kullanılarak açılabilir. Bilgisayara bağlantılı (on line) veya bağlantısız (off-line) alanlar oluşturulabilir. Ve tüm giriş çıkış kayıtları, ister on line, ister off line olsun, elde edilebilir.

   Okul bilgisayarları veya sistem odaları aynı kart kullanılarak, kullanıma açılmaktadır. Bu sayede yetkisiz kişilerin kullanımı engellendiği gibi yetki sahiplerinin de ne zaman kullandıkları tespit edilebilmektedir

   Okul otopark sistemleri
   Okul otoparkı ücretli veya ücretsiz ( sadece abonelere açık) otopark olarak düzenlenebilir. Ücretli otopark sisteminde ziyaretçiler makineden bilet alarak saat ücretli olarak otoparktan yararlanır. Aboneler kartla girer çıkar, Otomatik bariyerler kart sahibinin kartını okutması ile açılır ve yetkisiz araç girişine izin vermez. Ayni kart okul içinde ikinci bir bölgenin veya otoparkın girişinde de kullanılabilmektedir. Örneğin, okulda tüm kart sahipleri araçları ile girebildiği halde, idari personele ayrılmış olan otoparka sadece personel araçları girebilecek şekilde düzenlenebilir. Araç girişlerinde de, yaya girişlerinde olduğu gibi, kişiye veya zamana bağlı yetkilendirme yapılabilmektedir.

   Personel ve Öğrenciler İçin Devam Takip 
   Okul personeli kendi çalışma bölgelerinde veya okul girişinde bulunan kart okuyucularda kart okutarak, ise başlama ve çıkış kayıtlarını bilgisayar ortamına aktarabilir  ve bu bilgilerden yararlanarak puantaj verileri elde edilebilir. Personele ilişkin giriş çıkış raporları, gelen gelmeyen raporları, geç kalan erken çıkan raporları  sistemden isteildiğinde alınabilir. İstenirse puantaj bilgileri kullanılarak bordro hesaplamasında kullanılabilir.  İstendiği takdirde yoklama, kartlar ile elektronik ortamda yapılabilir. Sınıf girişlerine yerleştirilen sabit kart okuyucular veya  taşınabilir portatif okuyucular kullanılarak yoklama yapılabilir.  Ayni şekilde bina veya  kampüs girişlerine yerleştirilen kart okuyucular, yetkisiz girişlere engel olduğu gibi istenilirse kişlere ilişkin devam kontrol raporları da elde edilebilir.